TAB 2019

ENG

Ideekonkurss TAB 2019 rahvusvahelisele arhitektuurikoolide näitusele “Kohutavalt ilus!”

Tallinna Arhitektuuribiennal TAB 2019 rahvusvaheline arhitektuurikoolide näitus alapealkirjaga “Kohutavalt ilus!” käsitleb kooli kui eksimist ja valesti tegemist võimaldavat kohta. Parim kooliprojekt ei pruugi olla kõrgeima hinde vääriliselt täidetud ülesanne, vaid autorit sügavalt puudutav ja isiksust kasvatav rännak. See võib olla töö, mis sisaldab endas (kohutavat) ära eksimist ja (kohutavate) vigade tegemist.

Rahvusvaheline arhitektuurikoolide näitus kuulub Tallinna Arhitektuuribiennaal TAB 2019 kõrvalprogrammi ning sellest on kutsutud osa võtma arhitektuuritudengid ja arhitektid nii Eestist kui mujalt maailmast. Näituse kuraatoriteks on noored eesti arhitektid: Merilin Kaup, Margus Tammik ja Ulla Alla.

Mis on kooliprojekt?

Kas kooliprojekt on vaid töö, mis on sündinud stuudios, juhendaja käe all? Kas see, mida me teeme, peaks leidma lahenduse läbi püstitatud probleemi või isiksuse ning peegeldama autori meeleseisundit ja põhimõtteid? Kas akadeemias on ruumi jutustada projekti taustalugu või oodatakse pigem püüdlikku lähteülesande täitmist? Hindamisel ehk hinnangute andmisel asetatakse rõhk lõpptulemusele ja töö arengut näevad ainult juhendajad. Valminud töös ei ole näha kõige kohutavamaid osi teekonnast ja emotsionaalseid madalseise – hetki, mis meid on arendanud. Kooliprojekt, mis keskendub tunnustusele on võrreldav peavoolupraktikaga ja võistlusprojektiga, mis täidavad etteantud tingimusi võimalikult efektiivselt. Samasugust austust nagu püüdlik probleemi lahendamine väärib ka looming, mis ei karda läbikukkumist, räägib probleemile vastu või suisa sellest mööda.

Mida ootame?

Ennekõike otsime koolis valminud ebakonventsionaalse ja eksleva protsessiga töid ning lugusid, milles ilmneb autori meeleseisund, isiksus ja väärtushinnangud. Oodatud on projektid, mis on akadeemia silmis läbikukkunud, kuid töö tuum esindab autori tõekspidamisi. Teretulnud on tugeva laenguga poolikuks jäänud projektid, mis kutsuvad lugu jätkama ning samuti tööd, mida õppejõule näidata ei sooviks, ning projektid, mis tõesti õnnestusid…lõpuks.

Tingimused ja kriteeriumid

Ootame töid nii tudengitelt, kooli lõpetanud praktiseerivatelt arhitektidelt kui kõigilt, kes kunagi on arhitektuurikoolis õppinud. LAE ALLA VÕISTLUSTINGIMUSED

AJAKAVA

Rahvusvaheline arhitektuurikoolide võistlus koosneb kolmest etapist:

1. Etapp – palume saata projekt digitaalselt koos lühikese isikliku taustalooga (max A4).
Tööd saata e-posti aadressile: schools@tab.ee
Tähtaeg: 18.03.2019

2. Etapp – jätkub individuaalne töö väljavalitud projektide autoritega. Palume autoritel avada projekti tegemist saatnud metadata; veendumused ja nende päritolu, töömeetodid ja mõtlemistehnikad.
Tähtaeg: 01.06.2019

3. Etapp – töötuba Tallinnas, mille eesmärk on algse projekti ja sellele suunatud reflektsiooni põhjal uue tulemini jõudmine. Töötuba toimub septembri alguses.
Näituse avamisel 9.11.2019 esitatakse algne töö ja edasiarendus uue tervikliku loona. 

Kuraatorid / žürii

Margus Tammik, Merilin Kaup, Ulla Alla

Küsimused ja vastused

Küsimused palume esitada e-posti aadressil schools@tab.ee, tähtaeg 11.02.2019.
Küsimused ja vastused avaldatakse Tallinna Arhitektuuribiennaal TAB 2019 kodulehel tab.ee

Tallinna Arhitektuuribiennaal TAB 2019 ideekonkursi võitis kavand pealkirjaga „Ilu loeb; Ilu naasmine uinunud seisundist“, mille autoriks on arhitekt Dr Yael Reisner (Yael Reisner Studio). TAB 2019 peakuraator Yael Reisneri teemavalik väljendab olulist kultuurilist muutust – ilu käsitlemist on arhitektuuris viimased 80 aastat pigem välditud. Tallinna Arhitektuuribiennaali raames keskendutakse ilu teemale eluruumi näitel, pakkumaks alternatiive inimesest üha võõrandunumatele ja ökoloogiliselt sobimatutele ruumilahendustele. Eesti poolelt on kuraatori assistendi rollis arhitekt Liina Soosaar, kes on hiljuti lõpetanud Eesti Kunstiakadeemias arhitektuuri ja linnaplaneerimise eriala. Teine kuraatori assistent on arhitekt Barnaby Gunning Londonist (Principal, Barnaby Gunning Studio Ltd).

Tallinna Arhitektuuribiennaal (TAB) on rahvusvaheline arhitektuurifestival, mis käsitleb aktuaalseid teemasid arhitektuuris ning heidab pilgu valdkonna tulevikku. TABi programm on mõeldud nii valdkonna tippudele kui noortele professionaalidele ja arhitektuurihuvilistele. TAB soodustab Eesti ja välisarhitektide vahel sünergia ja kontaktvõrgustike loomist ning  koosneb viiest peasündmusest: sümpoosionist, kuraatorinäitusest ja visioonivõistlusest, mida kureerib peakuraator ning installatsiooni programmist ja rahvusvahelisest arhitektuurikoolide näitusest. Lisaks kuulub TABi ametlikku programmi ka mitmekesine satelliitprogramm, mis hõlmab endas näituseid, loenguid, installatsioone, arhitektuuri filmiprogrammi ja teisi erinevaid sündmuseid, mis toimuvad TABi raames, Tallinnas. Tallinna Arhitektuuribiennaali korraldab Eesti Arhitektuurikeskus.

TAB 2019 avanädal toimub 11.–15. september 2019