Menüü
Sulge

TALLINNA
ARHITEKTUURI-
BIENNAAL
TAB 2019

Kuraatorinäitus “Ilu loeb”

Ilu loeb

11.09–17.11.2019

Eesti Arhitektuurimuuseum

Näituse disain: Yael Reisner koos Barnaby Gunninguga

TAB 2019 kuraatorinäitus “Ilu loeb” tõstab esile ilu tähtsust ja rolli, uurides uusi arhitektuurilisi iluvorme uute elupaikade kontekstis. 

Pärast umbes kaheksakümmet aastat on ilu tulnud tagasi. Näitus jäädvustab selle kultuurilise muutuse hetke. Näitusel osalejate uued asumiprojektid keskenduvad küll Tallinnale, kuid nende tähendus on ülemaailmne, sest need loovad kanali ilu kogemiseks. 

Suurepärane arhitektuur tekib loomingulisest pingest muutujate vahel, millega arhitekt otsustab tegelda. Ta sõelub ideesid ja mõtiskleb inimotsustuse rolli üle, et saavutada tulemus, mis oleks algupärane, sügav, säästlik, selge, üllatav ja mõnikord ka mitmeti mõistetav. Need kõik on ilu omadused.

Näitusel osalejad – kolm Eestist ja kuus mujalt maailmast – osutusid valituks tänu oma mitmekülgsetele taotlustele ja esteetikale. Üheskoos esindavad nad kollektiivset pluralismi ja näitavad, et ilu loeb.

Sou Fujimoto

Sou Fujimoto on sündinud 1971. aastal Hokkaidōl. Pärast Tokyo Ülikooli inseneriteaduskonna arhitektuuriosakonna lõpetamist asutas ta 2000. aastal büroo Sou Fujimoto Architects. Praegu töötab nii Tokyos kui ka Pariisis.

2013. aastal sai temast noorim Londoni Serpentine Gallery Pavilioni projekteerinud arhitekt. Sealtpeale on ta Euroopas võitnud arvukalt rahvusvahelisi võistlusi.

Tema märkimisväärsemate tööde hulka kuuluvad Serpentine Gallery Pavilion 2013 (2013), House NA (2011), Musashino Art University Museum & Library (2010), Final Wooden House (2008), House N (2008) 

Elena Manferdini

Elena Manferdini on Itaalia insener ja arhitekt, kes elab Californias Venice’is, kus juhib oma disainibürood Atelier Manferdini. Samuti on ta Lõuna-California Arhitektuuriinstituudi kraadiõppe programmide juhataja. Tal on üle 15 aasta erialast kogemust arhitektuuri-, kunsti-, disaini- ja haridusvaldkonnas. 2016. aastal pälvis Manferdini oma loomingu eest nimeka Public Art North America auhinna ja tema teoseid kuulub SFMoMA ja LACMA püsikogudesse. 2011. aastal oli ta organisatsiooni United States Artists (USA) maineka aastastipendiumi üks laureaate arhitektuuri ja disaini valdkonnas.

Kadri Kerge

Kadri Kerge on New Yorgis tegutsev Eesti arhitekt. Ta töötab arhitektuuribüroos NBBj Architects, kus kavandab suurehitisi ning koostab disainistrateegiaid ja üldplaneeringuid eri paikadesse üle kogu maailma. Tal on ka oma arhitektuuristuudio Ministry of Architecture / Arhitektuuriministeerium, mida ta peab koos oma õe Maris Kergega. Stuudio tegutseb nii Tallinnas kui ka New Yorgis, keskendudes sisearhitektuurile ja elamuprojektidele.

Kadri Kerge tugev disaineritalent ja kontseptuaalne mõtlemine on kujunenud töökogemusega sellistes rahvusvaheliselt tunnustatud disainibüroodes nagu Asymptote Architecture New Yorgis, Coop Himmelb(l)au ja Eichinger Offices Viinis ning mujal Austrias ja Eestis.

KTA

KTA asutasid 2010. aastal partnerid Ott Kadarik ja Mihkel Tüür, kes on koos töötanud 2000. aastast. KTA on edumeelne nüüdisaegne büroo, mis keskendub kõigile arhitektuuri ja disaini aspektidele, sh linna üldplaneerimisele, avalikele ja erahoonetele, interjööridele ning üksikobjektidele.  Meie arhitektuuri iseloomustab suur pühendumus detailidele ning plaani ja funktsiooni mõistmine. Loome tänapäeva tehnoloogia abil ainulaadset ja uuenduslikku arhitektuuri ja disaini. KTA on teinud koostööd paljude arhitektuuri- ja muude valdkondade asjatundjatega. Praegu teeb büroole kaastööd umbes 20 inimest.

soma

soma on Austrias 2007. aastal Stefan Rutzingeri, Kristina Schineggeri, Günther Weberi ja Martin Oberascheri poolt asutatud arhitektuuribüroo. Soma töötab rahvusvaheliste projektidega, mis hõlmavad endas nii kultuurihoonete loomist kui arhitektuurikonkurssitel osalemist, linnaplaneerimist ja sotsiaalmajade lahenduste väljatöötamist ning näitusekujunduste ja installatsioonide loomist. Tuntumad projektid on paviljon 2012. aasta Expo’l Lõuna-Koreas, Building Academy Austrias (valminud 2012) ja kunstipaviljon Salzburgi Biennaalil (valminud 2011). Soma on võitnud mitmeid auhindu rahvusvahelistel arhitektuurivõistlustel ja nende projekte on presenteeritud erinevatel näitustel. Alates 2017. aastast juhivad soma arhitektuuribürood Stefan Rutzinger ja Kristina Schinegger.

Space Popular

Lara Lesmes (Hispaania) ja Fredrik Hellberg (Rootsi) on mõlemad lõpetanud Londoni arhitektuurikooli Architectural Association. 2013. aastal asutasid nad Bangkokis oma ettevõtte Space Popular. Alates 2016. aastast on nad asukohaga Londonis tegutsenud eri valdkondades alates mööblidisainist ja sisearhitektuurist kuni arhitektuuri, urbanistika ja virtuaalmaailmade disainini. Duo õpetas pikka aega INDAs (Bangkokis) ja Architectural Associationis ning on pidanud loenguid ja tegutsenud külaliskriitikuina maailma eri paigus. Peale akadeemilise tegevuse on Space Popularil töös ja valminud mitmeid ehitusprojekte ja näitusi nii Euroopas kui ka Aasias.

March Studio

March Studio asutasid Melbourne’is 2007. aastal arhitekt Rodney Eggleston ja graafiline disainer Anne-Ļaure Cavigneaux. Nad on mõlemad tehnoloogiaga üles kasvanud, kuid neil on kirg käsitsi valmistatud esemete ja traditsiooniliste meetodite vastu. Loometöö on andnud Egglestonile ja Cavigneaux’le võimaluse töötada erinevates valdkondades, nagu näiteks elamu-, kaubandus-, turismi- ja kogemusdisain ning kogukonna kaasamine. March Studio tõusis paari aastaga kõrgelt hinnatud ning rahvusvaheliselt tuntud ja auhinnatud disainistuudioks. See on kasvanud arhitektide, disainerite ja loometöötajate kollektiiviks, mis keskendub nutikatele ning kohalikku konteksti, materjale, tööprotsessi ja inimesi väärtustavatele projektidele.

Yael Reisner and Barnaby Gunning

Dr Yael Reisner kombineerib arhitektitegevust uurimis-, õpetamis- ja kuraatoritööga. Tema ilu kogemisele keskenduvate avalike uurimisprojektide hulka kuuluvad „Take My Hand, Rights and Weddings“ („Võta mu käsi, õigused ja pulmad“, Barcelona 2014) ning „In the Mirror“ („Peeglis“, Peking 2015).

Barnaby Gunning on arhitekt ja kodeerija. Ta projekteerib maju, restorane, mööblit, avaliku ruumi skulptuure ja ka rakendusi. Ta oli maailma esimese üleni Lego klotsidest ehitatud maja arhitekt ja juhtis pärast 2009. aasta L’Aquila maavärinat koos Google’iga veebipõhist arhitektuurialgatust.

Reisner ja Gunning peavad Londonis ühist ateljeed, kus kujundavad koos näitusi, kogemusi ja lavasid.

11.09.2019