Menüü
Sulge

TALLINNA
ARHITEKTUURI-
BIENNAAL
TAB 2019

Partnerite uudised. Robotid löövad kaasa hoone idee sünnist teostuseni

Aina enam kasutatakse hoonete valmimisprotsessis alates idee visandamisest kuni selle vormi valamiseni roboteid. ABB robotitel on olnud mitmegi silmapaistva projekti valmimisel kandev roll.

 

Digitaalsed projekteerimisriistad on aastakümneid olnud hoonete projekteerimise keskmes, kuid ehitamine ise on jäänud kangekaelselt manuaalseks protsessiks. 2018. aastal tõestasid firmad Arup ja CLS Architetti, et 3D-printimisrobootika kombinatsioon võib seda kõike muuta. Vaata lähemalt VIDEOst.

Appi võeti ABB robotid, kes tagasid arhitektide loodu täpse reprodutseeringu betoonis. Robotite tarkvaraline paindlikkus võimaldas arhitektidel, inseneridel ja teistel spetsialistidel teha koostööd ja lahendada probleeme reaalajas.

Suur väljakutse oli välja töötada betoonisegu, mis suudaks pidada sammu 3D-printeri üliinimliku kiirusega ja kuivada rekordajaga. Projekti materjalieksperdid suutsid sellega toime tulla. Ehkki betoon on looduslikult jätkusuutlik ehitusmaterjal, sai tegelikuks eeliseks see, kui vähe jäätmeid 3D-ehituse ajal tekkis. Printimisprotsessi täpsus tagas, et ära kasutatakse iga sentimeeter materjali. Arvestades, et 32% tänapäeva prügijäätmetest tekivad ehituses, on ainuüksi see suur edasiminek.

See projekt näitas, kuidas uued tehnoloogiad ja loov mõtlemine saavad lahendada pikaajalisi väljakutseid.

 

Maailma esimene maja uues digitaalses ehitusprotsessis

Tänavu veebruaris avati Šveitsis Dübendorfis nn „DFAB HOUSE“, esimene hoone maailmas, mille ehitamisel kasutati uute digitaalsete ehitustehnikate kombinatsiooni. ABB tehnoloogial oli hoone rajamisel võtmeroll.

Puidust valmistatud ehitusmoodulid valmistati ette Zürichi ETH-i laboratooriumis ABB robotite abil. Sarnaselt 3D-printimisprotsessiga lõikasid robotid puidust täpselt välja keerukad elemendid vajaliku pikkusega ja nurga all. Vaata lähemalt VIDEOst.

„DFAB HOUSE“-is kasutatakse ka teisi ABB lahendusi. ABB hooneautomaatikasüsteem juhib valgustust ja ruloosid, tagab energiatarbimise hindamise ja optimeerimise ning suhtluse teiste automaatikasüsteemidega. Lisaks juhivad ABB inverterid katusel asuvate päikesepaneelide elektrienergiat maja elektrivõrku. ABB pakub ka mitmesuguseid muid komponente, nagu elektrijaoturid, lülitid, pistikupesad ja USB-laadimispordid.

 

Ehitustööstuse ümbermõtestamine

Bladerunner on mitme erineva osapoole koostööprojekt Taanis, mis soovib läbi viia revolutsiooni ehitustööstuses orgaaniliste vormide tootmise hõlbustamise näol standardsete vormide võrreldavatel hinnatasemetel. Uus tehnoloogia pakub tõsist alternatiivi senistele, kuna võimaldab monotoonsete betoonkonstruktsioonide asemel luua hoopis midagi teistsugust.

Bladerunner kasutab mittestandardsete betoonvormide kiireks tootmiseks paisutatud polüstüreeni (EPS). Nii Taanis kui ka mujal kasvab ehituses kiiresti arenenud geomeetriaga arhitektuuriprojektide hulk ja seega on nõudlus tehnoloogiate järele, mis võivad arhitektide disaini täiustada ehituseelarvet suurendamata. Vaata lähemalt VIDEOst.

Bladerunneri eesmärk on edendada ka betooni tootmise paindlikkust, sest iga elemendi saab hõlpsalt kohandada erinevatesse kujudesse, suurustesse ja materjalidesse modulaarse tarkvarasüsteemi ja robotite abil. Paindlikkus hõlbustab ka kohapealset tootmist, sealhulgas rakiste lõikamist otse ehitusplatsil.