Menüü
Sulge

TALLINNA
ARHITEKTUURI-
BIENNAAL
TAB 2019

Kuraatorinäitusele loodud valguslahendus tutvustab nutikat tehnoloogiat

5. Tallinna arhitektuuribiennaali (TAB) kuraatorinäitusel „Ilu loeb“ Eesti Arhitektuurimuuseumis Rotermanni soolalaos kasutatakse automaatset valguslahendust, mis on osa ABB suuremahulisest ehitiste intelligentsete kontroll-lahenduste portfellist. ABB loodud valguslahenduse idee on imiteerida valgust koidust ehani. Näituse ja meie valguslahendusega on kõigil huvilistel võimalik tutvuda veel kuni 17. novembrini.

ABB teostas TABi kuraatorinäituse raames arhitektide Yael Reisneri ja Barnaby Gunningi soovitud stseenivalgustuse lahendused. Arhitektide idee oli paigutada näitus visuaalselt linnatänavale, kus installatsioonid asuvad kaskede vahel ja valguslahendus imiteeriks aega päikesetõusust kuni loojanguni.

 

Insenerlahendus ühtis disaineri nägemusega

Idee ellu viimiseks kasutasime erinevaid automaatikalahendusi, mis võimaldavad näidata valgustuse muutmise aja- ja värvistseeni non-stop, 24/7. Värvistseen kestab 30 minutit, tumedast värvitoonist heledani ja siis sujuvalt tagasi tumedaks, ning on sünkroniseeritud Eesti noormuusikute muusikaga.

TABi kuraatorinäituse valguslahenduse projekti juhtinud ABB hooneautomaatika insener Eduard Smagin tunnistab, et tema jaoks oli taolisele projektile lahenduse pakkumine esmakordne kogemus. „Esialgu tundus keeruline teostada elektriprojekt ilma tavaliste, kindlate tehniliste nõudmisteta. Seetõttu oli see meie jaoks väga huvitav projekt.  Pakkusime ABB poolt välja  tehniliselt sobiva lahenduse, mis vastas kuraatori dr Yael Reisneri ning disainer Barnaby Gunningi kirjeldusele,“ märgib Eduard Smagin.

 

Kuigi konkreetne lahendus oli ABB inseneride jaoks esmakordne, andsid senised mitmekülgsed kogemused võimaluse pakkuda välja etteantud tingimustesse parima lahenduse. „Meie pakutud lahendustest jäi sõelale lamellkardinate RGBW (RGBW – punane, roheline, sinine ja valge valgus) värvistseenide juhtimise lahendus. Näitusel on see sünkroniseeritud Eesti noormuusikute muusikaga, mis loob toreda koosluse. Meie ehitatud süsteemil on suured arendusvõimalused – paigaldatud loogikamoodul võimaldab konfigureerida kuni 3000 loogikastseeni – see annab võimaluse näidata ABB võimekust erilahenduste loomisel,“ selgitab Smagin.

 

Nutisüsteemide eelised 

Kogu süsteemi „aju“ on automaatikajuhtimiskilp, mille ABB insenerid tegid tavakasutaja jaoks võimalikult lihtsaks – välisuksele paigaldasime impulssnupu „All ON“ / „All OFF“, millega sai eelnevalt programm meeritud süsteemi korraga sisse või välja lülitada. Kilbis on DIN-liistudele paigaldatud liinide kaitseautomaadid, toiteplokid, RGBW-dimmerid, loogikamoodul ja IP-ruuter kaugjuhtimise tarbeks. „Kooskõlastasin disainer Barnaby Gunningiga kõik väiksemadki detailid. Vaatamata esialgse lahenduse muudatustele poole projekti pealt oli kogemus positiivne – harva, kui meil on võimalus viia ellu palju kunstipärasemat ideed kui mõne elu- või äriruumi valguslahendus,“ räägib ABB insener.

 

Ta lisas, et näitusega seotud projekt andis võimaluse realiseerida vabamas vormis ideid, mida ei saaks teha rangete tehniliste nõudmistega seotud tavaprojektides, näiteks büroohoonete lahenduste puhul. ABB hooneautomaatika insener rõhutab, et TABi kuraatorinäitusele loodud lahendus ei näita kaugeltki mitte ABB loodavate lahenduste võimekuse lage. „Meie  toote- ja lahenduste portfell on väga lai. Töötame külg külje kõrval kliendiga, et luua just talle sobilik ja tema vajadusi kattev lahendus. Rätsepa- lahendused on meie jaoks igapäev,“ selgitab hooneautomaatika insener Smagin. 

Vaata aegvõtte (time-lapse) abil valminud videot kuraatorinäituse valgustuslahendusest.

 

Kuraatorinäitus „Ilu loeb“ on Rotermanni soolalaos asuvas Eesti Arhitektuurimuuseumis avatud kuni 17. novembrini.

TAB 2019 kuraatorinäitust Eesti Arhitektuurimuuseumis toetab kuldpartnerina ABB, kes on juhtiv rahvusvaheline ettevõte ehitiste nutikate kontrolltehnoloogiate valdkonnas.

TAB näitustel muuseumis kasutatakse automaatset valguslahendust, mis on osa ABB suuremahulisest ehitiste intelligentsete kontroll-lahenduste portfellist.

Ehitiste nutikate tehnoloogiate rakendamise fookus on energiatarbimise oluline vähendamine tõhustades selle kaudu väliskeskkonda, suurendades mugavust ja pakkudes tervislikumat sisekliimat.

Vaadake lähemalt: https://new.abb.com/mission-to-zero.