Menüü
Sulge

TALLINNA
ARHITEKTUURI-
BIENNAAL
TAB 2019

Kuraatorinäitus. KTA installatsioon “Puuk” ühendab kolm utoopiat

Üks kaheksast Yael Reisneri kureeritud näitusel “Ilu loeb” osalejast on Eesti arhitektuuribüroo KTA, kelle  installatsioon “Puuk” ühendab kolm utoopiat – modernistliku elamuehituse, energiatõhusa ümberehituse ja pärismaise utoopia.

 

Utoopia mõiste sisaldab täiuslikkust, mis reaalsuses ei taha kunagi teostuda. “Energiatõhusus, elamisväärne keskkond ja ilu realiseeruvad päris elus omal veidral viisil, mis võib selle idee eestkõneleja võpatama panna. Mõni pisut valjemaks seatud liugur ekvalaiseril võib anda ootamatu kõla,” ütles projekti üks autoritest Ott Kadarik.  “Me katsume seda ilu universaalsust küsimuse alla seada, uskudes pigem ilu ühiskondliku konstruktsioonina kui füsioloogilise või matemaatilise paratamatusena. Sellepärast tundus ka see teema ja ülesanne intrigeeriv.”

 

KTA leiab, et mõistagi on hea, kui me suudame elada nii, et raiskame vähem. Aga ikka juhtub, et energia kokkuhoiu loosungi all kipume me kulutama tegelikult hulga sedasama energiat ehitusmaterjalide valmistamise ja paigaldamise peale. Paljud materjalid on mürgised, võivad olla keskkonnakahjulikud toota või ebatervislikud nende vahel elada. Iga lahendus toob kaasa hulga uusi probleeme. Totaalne soojustamine võib viia mingite oma veidrusteni.

“Puuk” on illustratsioon, mis seob erinevaid ühiskondlikke püüdlusi näitlikuks fabuleeritud stseeniks, kus lisanduvad mingid teised aspektid – need osad elust, mida utoopia ise ei puuduta.