Menüü
Sulge

TALLINNA
ARHITEKTUURI-
BIENNAAL
TAB 2019

Kuldpartner ABB annab panuse Tallinna arhitektuuribiennaali õnnestumisse

5. Tallinna arhitektuuribiennaal (TAB) toimub 11.-15. septembrini Kultuurikatlas. Tegemist on käesoleva aasta suurima Põhja-Euroopa piirkonna arhitektuuri- ja ehitusvaldkonna üritusega. Seekordse biennaali teema on „Ilu loeb. Ilu tagasitulek“ ja seda kureerib arhitekt Yael Reisner.

 

TAB koosneb viiest peasündmusest: sümpoosionist, kuraatorinäitusest, visioonivõistlusest, installatsioonivõistlusest, rahvusvahelisest arhitektuurikoolide näitusest ning satelliitprogrammist. ABB on Tallinna arhitektuuribiennaali kuldpartner ning selle staatuse taga on Katrin Förster, ABB arhitektide ja sisekujundajate rahvusvaheline võtmekliendihaldur. Olgu lisatud, et tänu Försteri initsiatiivile on ABB ka maailma arhitektuurifestivali (WAF) kuldpartner ning Euroopa Arhitektuurifoorumi (LEAF) auhinnagala kuldpartner ja trofeepatroon. „Me näeme taolist partnerlust kui võimalust väljendada oma koostöövõimalusi arhitektidega,“ rõhutab Förster.

 

Järgnevalt tutvustame ABB-ga seotud tegemisi biennaalil.

 

 

ABB lounge’i alal näeb kohvi serveerivat robotit

 

TAB-i kõrghetk on 12.-13. septembrini toimuv sümpoosion Kultuurikatlas, kus ABB on väljas oma lounge-alaga, õdusa kohaga, kus festivalikülalised saavad mõnusalt aega veeta. Lounge’is on kohal ka ABB inimesed, kes vastavad ABB koostööd arhitektuurimaailmaga puudutavatele küsimustele. Lounge’is pakutakse kohvi, kohvikokteile, mittealkohoolseid jooke ja kergeid suupisteid. Muuseas, kohvi serveerib väsimatu YuMi, ABB loodud maailma esimene koostöörobot.

 

HEA TEADA. YuMi on maailma esimene koostöörobot, mis suudab töötada külg-külje kõrval inimesega ja täita samu ülesandeid, vastates samal ajal kõikidele ohutusnõuetele. YuMi on juhitav nutiseadmest ning omab täpsust, mida võiks võrrelda niidi nõela taha ajamisega. YuMi erakordsuse on avastanud ka arhitektid. YuMi on võimaline töötama väikestes ruumides, säilitades samal ajal funktsionaalsuse ja jõudluse. Piltlikult öeldes jätab YuMi väikese jalajälje, tehes samal ajal ära suure töö. VIDEO

 

 

TAB-i paneeldiskussioon: „Miks ja kuidas on ilu oluline ka tehnoloogias?“

 

ABB on sisuliselt kaasatud ka TAB-i paneeldiskussiooni 12. septembril. ABB esindaja on dr Kim Listmann (ABB korporatiivse teaduskeskuse automaatika ja võrgutehnoloogiate osakonna juht) Saksamaalt. Tema sõnum sümpoosionil keskendub sellele, „miks ja kuidas ilu on tähtis ka tehnoloogia puhul” ning mitte ainult arhitektuuris. Kim Listmann usub, et ABB koostöö arhitektidega loob uusi suundi, mõtteviise ning arusaamu mitmetes suurtes väljakutsetes hooneautomaatika ja targa linna lahendustes ning viib edasi innovaatiliste lahenduste ja uute väärtuste juurde tulevikuklientidele.

 

Kim Listmann: „Koostöövõimalusi ABB ja arhitektide vahel on väga palju, seda eelkõige targa kodu ning targa linna valdkonnas, kuid mitte ainult. Koostöö arhitektidega aitab luua uut mõtteviisi ja mõistmist valdkonna olulisemate väljakutsete osas ning viib innovatiivsete lahenduste ja uute väärtuste sünnini meie tulevaste klientide jaoks.“

 

LOE LISAKS. Dr Kim Listmann omandas magistrikraadi mehhatroonikas (Technische Universität Dresden) ja doktorikraadi rakendusmatemaatikas (Technische Universität Darmstadt). Teda paelub radikaalselt uuenduslike kontseptsioonide loomine tuntud kliendiprobleemidele ja nende rakendamine tööstuskeskkonnas.

 

 

ABB club-talk paneeldiskussioon: “Kelle käes on tüür? Uued tehnoloogiad ja muutuv arhitektuur”

 

TAB-i lisaprogrammi raames toimuvad ka nn TAB club-talk üritused, mis on avatud kõigile huvilistele ning ei nõua piletit.

 

ABB TAB club- talk toimub 12. septembril kell 13.15. Ligi 40-minutilise diskussiooni jooksul keskendutakse sellele, kuidas targad tehnoloogiad aitavad arhitektidel luua klientidele parimaid lahendusi ja mida tööstusettevõtted nagu ABB saaksid arhitektidelt õppida.

 

Paneeldiskussiooni moderaator Raul Järg: „Targad lahendused muutuvad ehitiste lahutamatuks osaks – on vältimatult vajalik, et panna tehnoloogilised lahendused homogeenselt tööle ja saavutada energiasäästlik hoone kasutus. Hoonete kavandamine muutub sellega kompleksemaks ja keerulisemaks. Paneeldiskusioonis soovimegi teada saada, kuidas osapooled näevad oma rolli selles. Kas ja kuidas muutuvad osapoolte ülesanded, pädevused ja vastutused? Kas üldse ja kes tüürib muutuvaid protsesse? Mis on aastaks 2030 muutunud hoonete kavandamises ja milline on arhitekti
roll selles?“

 

ABB Balti riikide juht Jukka Patrikainen: „Tänapäevased tehnoloogiad on tulnud arhitektuuri pöördumatult, ehitised ja kõik meid ümbritsev muutub järjest nutikamaks. Et tagada seda, mida tänapäeva rajatised nõuavad – ilu, funktsionaalsus, keskkonnasõbralikkus, energiaefektiivsus, kvaliteet, jätkusuutlikkus – peavad kõik osapooled omavahel tegema tihedat koostööd. Seepärast on ka ABB jaoks äärmiselt oluline arhitektide sisend – et me teaksime, mida nad meilt vajavad.“

 

TÄIENDAV INFO. Paneeldiskussioonis osalevad: moderaatorina Raul Järg (Eesti Arhitektuurikeskuse juhataja), Martin Thalfeldt (TalTechi ehituse ja arhitektuuri instituudi professor / nZEB – liginullenergiahoonete uurimisgrupp), Merylin Rüütli (digitaalehituse klastri asutaja / Projekt Kuubis tegevjuht), Jukka Patrikainen (ABB Balti riikide juht) ja Jonas Söderström (ABB piirkondlik müügijuht, Põhjamaad, elektrifitseerimine / targad ehitised).

 

 

ABB hooneautomaatikalahendused Eesti Arhitektuurimuuseumis

 

5. Tallinna arhitektuuribiennaal saab alguse 11. septembril kuraatorinäituse „Ilu loeb“ avamisega Eesti Arhitektuurimuuseumis Rotermanni soolalaos, tõstatades esile ilu tähtsust ja rolli, uurides uusi arhitektuurilisi iluvorme uute elupaikade kontekstis. TAB näitustel muuseumis kasutatakse automaatset valguslahendust, mis on osa ABB suuremahulisest ehitiste intelligentsete kontroll-lahenduste portfellist. Kuraatorinäitust on võimalik külastada ajaperioodil 11. septembrist kuni 17. novembrini.

 

ABB tootejuht Eduard Smagin: „Teostame kuraatorinäituse raames arhitektide Yael Reisneri ja Barnaby Gunningi soovitud stseenivalgustuse lahendused. Kasutame selleks erinevaid automaatikalahendusi, nii seadmeid kui süsteeme. Kavandi põhjal julgen küll kinnitada, et lõpptulemus saab olema ilus ja efektne.“

 

LOE LISAKS. ABB kuulub hooneautomaatika valdkonnas vaieldamatult globaalsete liidrite hulka. Ettevõte hooneautomaatika komponente, mis hõlmavad tänapäevastes hoonetes vajalike rakenduste täielikku spektrit, alates valgustusest kuni kütte, ventilatsiooni, turvalisuse ja energiahalduseni.

 

ABB annab oma panuse dünaamilisse muutumisprotsessi lahenduste loomisel, mis aitavad püstitada jätkusuutlikumaid ja keskkonnasõbralikumaid ehitisi.