Menüü
Sulge

TALLINNA
ARHITEKTUURI-
BIENNAAL
TAB 2019

Installatsioonikonkursi võidutöö üks autoritest Gwyllim Jahn käis Eestis ehitust ette valmistamas ja pidas EKAs loengu

Austraalia arhitekt, RMITi õppejõud Gwyllim Jahn uurib segureaalsuse (mixed reality) võimalusi arhitektuurses planeerimises. Ta on Melbournis asuva disainiuuringute praksise ja tehnoloogia iduettevõtte Fologram juht, mis tegeleb segureaalsuse disainiplatvormi loomisega. Lisaks sellele töötab Jahn arhitektuuriõppejõuna Austraalia RMITi Ülikoolis, kus tema uurimisvaldkondadeks on segureaalsuse keskkonnad, autonoomne robotitel põhinev tootmine, käitumuslikud disainisüsteemid ja masinõppe loomingulised kasutusvaldkonnad.

Fologram uurib seda, kuidas segureaalsus-keskkondades ehitamine annab disaineritele ja ehitajatele uusi oskusi, soodustades ruumilist mõtlemist ja vähendades inimliku vea osakaalu kahemõõtmeliste projektide 3D-sse ülekandmisel. Fologrami loodud tööriistade abil saavad muidu traditsiooniliste töövõtetega tegutsevad meistrimehed ja ehitusmeeskonnad luua struktuure, mis varieeruvad oluliselt nt detailide, vormi või tekstuuri osas, muutes enamasti liiga kallid disainilahendused lihtsaks, odavaks ja riskivabamaks. Keerulist disaini on tänu sellele võimalik luua ehitusplatsidel kiiresti ja ilma  kalli oskusteabe või disainidokumentatsioonita.

Jahn rääkis sellest, millised võivad olla segureaalsuse mõjud arhitektuurse disaini kooste-metodoloogiatele. Kas segureaalsuses töötamine võib meid viia tagasi töömeisterlikkuse, intuitsiooni ja reflektiivse loomisprotsessi juurde? Milliseid uusi koostöötamise vorme võimaldab segureaalsus disainerite ja tootjate või inimeste ja masinate vahel?

Just seda meetodit kasutades ehitatakse valmis ka installatsioonikonkursi “Kodud ja kojad” võidutöö Tallinnas.

Autorid: Temple University, Andrew Wit ja James Pazzi